Breaking:Opam Brown seeks Parliament return as he picks form to Contest Adongo in primaries.

0
318

The former Member of parliament for Bolga central, Hon. Opam Brown has picked up nomination forms to contest the upcoming primaries of the opposition NDC.
The erstwhile legislator was defeated in the 2015 primaries by Isaac Adongo who subsequently represented the people of Bolga Central in parliament.
All indications suggested the former Mp was retired but he picked nomination forms as at close of day Friday.

The NDC open nomination for all prospective applicants for the primaries slated for 24th August, 2019. However, the applicants must file thier forms between 18th and 19th of July.

In all, 54 party faithfuls picked nomination forms across the 15 constituencies in the Upper East region.

Below are the full list of prospective candidates.

NAVRONGO CENTRAL

Mr. Sampson Tangombu

Hon Emmanuel Andema

Dr. Stanislaus Kadigdi

Lawyer Peter Kaba

Mr. Simon Aworigo

Dr. Jacob Anakware

CHIANA- PAGA

1.Hon. Rudolf Nsorwinne

2.Hon. Thomas Addah

3.Billa Alamzy

4.Nyaaba Jonathan

5.Thomas Human

6.Donald Tumuyeeredam.

7.Apedum Christopher.

BOLGA EAST

1.Hon Dominic Ayine.

2.Lance Adogba.

NABDAM constituency.

1.Hon Mark Kurt Nawaane.

2.Vida Nyagre

3.Mr. Francis Samapana Zuure.

BINDURI CONSTITUENCY

1.Noah Ben Azure

2.Mr. Stephen Atubiga

3.Mr. Godwin Ayeebo

4.Hon Robert Kuganab lemon

5.Hon. Azimbe Azarob

GARU CONSTITUENCY

1.Dr. Thomas Anaba

2.Mr George Mbawini

3.Hon Dominic Azumah.

4.Hon. Albert Akuka.

TEMPANE CONSTITUENCY

1.Hon James Adakudugu

2.Hon Mark Akudugu

3.Hon Abdellah Zebra

4.Hon Haruna Amaliba Analwin.

TALENSI constituency

Hon B.T Baba.

Mr. Takuzie Nicolas.

BOLGA CENTRAL

1.Isaac Adongo

2.Hon Opam Brown Akolbire

3.Hon. Goerge Gamson

BAWKU CENTRAL

1.Ibrahim Dori.

2.Akolgo Amadu

3.Abdullai Musa

4.Mahama Ayariga

ZEBILLA CONSTITUENCY

1.Mr. Abasi Bawa

2.Cletus Avoka

3.Eugene Mbilla

4.Mallam Issah

5.Ebenezer Ndebilla.

6.Simon Agbango

BUILSA SOUTH

1.Clement Apaak.

BONGO CONSTITUENCY

1.Edward Bawa.

2.Raina Akumperogkya

BUILSA NORTH

1.EVA Atiboka

2.Hon James Agalga

3.Hon. Ataboade Timothy

PUSIGA

Hon. Hajia laadi

Mr. Azuugah George.

Leave a Reply